Saunování

Učitelka: Bc. Marie Frydrychová

Dříve než děti přivedeme do sauny, měli bychom vědět, co se saunováním dětí souvisí, co jim může prospět a čemu se naopak vyhýbat, aby účinek sauny byl co největší.

Netrpí-li dítě projevy nějakého závažného onemocnění a je-li schopno běžných životních úkonů, zejména cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i v chladné vodě, pak se nemusíme obávat neobvyklého prostředí sauny. Takto schopné dítě se může bez obav i saunovat. Správné saunování obvykle nečiní samo o sobě zdravým dětem žádné potíže, rozhodně nevede ke vzniku nemoci.

V mateřské škole zahajujeme sapovací sezonu v podzimních měsících a ukončujeme ji koncem května. Podle platných norem musí být zajištěn doprovod dvou dospělých osob na maximálně 18 dětí. Děti musí mít písemný souhlas rodičů a lékaře.

Účinky saunování

Saunování je podpůrná procedura, která jako fyzikální prostředek může přispět k podpoře vlastních obraných sil organismu. Ukázalo se to při sezónním výskytu onemocnění horních cest dýchacích virového původu.

Význam saunování spočívá v posílení vlastních obranných sil organismu vlivem reakcí organismu na teplený podnět. Efekt, kterého se saunováním dětí v mnoha mateřských školách dosáhlo, a o kterém se ví již několik desítek let i u nás, řadí saunování v tomto směru za skvělý preventivní prostředek. Zejména u dětí respiračně oslabených a u astmatiků se projevil příznivý vliv saunování. Zkušenost o poklesu onemocnění virovými chorobami dýchacích cest, jejich lehčím průběhu a snížení počtu komplikací u dospělých, byly již před léty důvodem k zavádění pravidelného saunování do programu ochrany zdraví dětí, zejména v jeslích a mateřských školách.

Dlouhodobý účinek saunování

Vlivem každého regulérního turnusu, dochází u dětí bezprostředně, stejně jako u dospělých k účinku protistresových hormonů, k vylučování nadbytečné kuchyňské soli a také k přeladění vegetativní nervové soustavy důležité pro zkvalitnění různých životních funkcí (chuti k jídlu, kvalitního spánku, úpravy funkčních změn činnosti srdce a cév).

Z hlediska dlouhodobého účinku má největší význam vzestup hladin imunoglobinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest a zabraňuje pronikání mikrobů, jeho hladina klesá teprve 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jednou za týden.

Účinek saunování na jednotlivé orgány

Dýchací systém

Zejména u větších dětí dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích.

Vegetativní systém

Dochází k nastolení rovnováhy obou složek neurovegetativního systému, takže po saunování jsou děti zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Hladina imunitních protilátek

Vlivem tepla dojde při každém saunování k bezprostředním změnám v počtech specifických buněk, které jsou jednak schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry, jednak vyvolat tvorbu ochranných protilátek přímo na sliznici dýchacích cest a zvýšit celkovou hladinu imunitních globulinů, které až na dobu šesti dnů udržují dostatečnou výši hladiny a tedy i schopnost dětského organismu ochránit se vůči infekcím. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie.

Hormonální hladina

Euforie (radostná nálada) a psychické i tělesné uvolnění (relaxace) jsou vyvolány reakcí hormonálního systému. Jeho produkty (tedy různé hormony) však vyvolávají nejenom tyto stavy. Vedou i k ústupu některých druhů bolestí kloubů a svalstva, dýchacích obtíží. Kromě toho se nově rozpoznal vliv saunové lázně na zvýšení hladiny imunitních látek tzv. Imunoglobulinů

Nemoci a saunování

V praxi se ukázala jako vyhovující zásada ne saunovat dítě po nemoci a následné rekonvalescenci ještě nejméně dva týdny po návratu do kolektivu, aby se nejprve adaptovalo na prostředí.

FÁZE SAUNOVÁNÍ

Saunování dětí má stejné fáze jako u dospělých.

1. Příprava

Děti se svléknou donaha, neboť jen tak dosáhneme dokonalé očisty těla, osprchují se vlažnou vodou, důkladně omyjí mýdlem, znovu osprchují a utřou se do ručníku. V saunové kabině si rozloží svůj ručník.

2. Prohřívání

Děti si sednou na svůj ručník, povídáme si s nimi, hrajeme stínové divadlo, atd. Na vrcholu prohřívání obvykle po 3–5 min., maximálně po 6–8 min. si mohou děti masírovat pokožku prsty, kartáčkem či masážní žíňkou. Začnou na dolních končetinách a pokračují směrem nahoru.

3. Ochlazení

Po prohřátí si děti spláchnou pot z povrchu těla a následuje krátká koupel v bazénku, či osprchování studenou vodou. Vždy po fázi ochlazení doplňujeme tekutiny , nejlépe vlažným čajem. Prohřátí a ochlazení je vhodné s dětmi opakovat dvakrát, nejvýše třikrát. Celková doba saunování nemá přesahovat u dětí 30 až 60 minut.

4. Ukončení

Po posledním ochlazení se děti krátce osprchují vlažnou vodou, důkladně si osuší povrch těla a obléknou se do spodního prádla. Ulehnou v odpočívárně, přikryté prostěradlem. Odpočívají při poslechu pohádky, asi 10 min. Poté odcházíme do šatny, kde dětem vysušíme vlasy fénem, podle potřeby se namažou tělovým mlékem. Oblékneme se a procházkou se v dobré náladě J vracíme do mateřské školy. Těšíme se na dobrý oběd a odpolední odpočinek.